Новини

AgroVista / Без рубрики / Зерновий коридор: відвантажено майже 19 млн тонн агропродукції

Зерновий коридор: відвантажено майже 19 млн тонн агропродукції

В рамках реалізації Ініціативи про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування морські порти Одеса, Чорноморськ та «Південний» відправили 687 суден, які експортували 18,9 млн тонн агропродукції до країн Азії, Африки та Європи. Про це повідомила прес-служба Міністерства інфраструктури.

За умови стабільного функціонування «зернового коридору» цей показник мав би становити понад 28 млн тонн”, — зазначили в МІУ.

Протягом тижня 23-29 січня з портів Великої Одеси відправлено 18 суден з 664 тис. тонн продовольства — на третину менше обсягів експорту за позаминулий тиждень. Зокрема, 60 тис. тонн пшениці відправлено до Кенії, 56 тис. тонн — до Бангладешу, 60 тис. тонн української олії — до Індії.

Зберігається критично низький показник виходу суден з портів — 2,5 судна на добу. Це показник, який був ще на початку роботи «Зернової ініціативи», коли обсяги експорту були незначні. Водночас кількість суден, які проходять інспекцію в Босфорі і отримують дозвіл рухатися під завантаження в українські порти, також не перевищує трьох суден на добу”, — наголосили в МІУ.

У Босфорі російська сторона в СКЦ продовжує блокувати реалізацію ініціативи та штучно збільшувати чергу з суден. Станом на понеділок, 30 січня, на проведення інспекції в територіальних водах Туреччини очікують 117 суден: 92 — на захід в порти під завантаження, а 25 — вже з агропродукцією. За минулий тиждень відбулось тільки 20 інспекцій при мінімально необхідних 84.

Гальмується також реєстрація суден для участі в ініціативі: з понад 80 заявлених суден щоденно росіяни без пояснення причин реєструють в середньому тільки 2-3 судна.

Ці фактори гальмують реалізацію «Зернової ініціативи»: спостерігаємо зниження обсягів експорту майже на 30% в порівнянні з попереднім місяцем, а отже світ недоотримує агропродукцію в потрібному обсязі. Переважна більшість країн отримують її з величезними затримками в часі через простої суден в Босфорі. Очікуємо на реакцію партнерів по «Зерновій угоді» — Туреччини та ООН”, — наголосили в МІУ.

Наразі в портах Великої Одеси під обробкою перебуває 21 судно. На них завантажують майже 1 млн тонн української агропродукції. Крім того, зерновим коридором у напрямку українських портів рухаються три судна під завантаження.

Станом на 26 січня в рамках зернової ініціативи порти Великої Одеси відправили 675 суден із вантажем 18,4 млн тонн агропродукції до країн Африки, Азії та Європи.

Наприкінці липня представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією. Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня.

На зустрічі у Стамбулі у листопаді погоджено продовження дії Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море під егідою ООН ще на 120 днів — до середини березня 2023 року.

 

Джерело: https://ports.ua

 

30.01.2023

© 2021 АГРОВІСТА. Всі права захищені.

Зворотній зв’язок